ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

EUROLEAGUE: Όχι δάκρυα γι’ αυτόν τον Παναθηναϊκό! (βίντεο)

euroleague_real_pao
Η συγκλονιστική εμφάνιση του Παναθηναϊκού στη Μαδρίτη μπορεί να μην του έδωσε τη νίκη, με τη Ρεάλ να επικρατεί στο φινάλε με 87-84, αλλά απέδειξε ότι ο Τσάβι Πασκουάλ κάτι καλό κάνει στους πράσινους.

Ο Σέρχιο Γιουγ ήταν… διαστημικός και έκανε ρεκόρ καριέρας για τη Βασίλισσα με 30 πόντους, αλλά και από την άλλη, ο Τζέιμς Φελντέιν για το τριφύλλι ήταν ψυχρός εκτελεστής με 6/7 τρίποντα, κάνοντας κι αυτός ρεκόρ καριέρας στη διοργάνωση με 19 πόντους.

Ωστόσο, ήταν και ο μοιραίος παίκτης στα τελευταία επτά δευτερόλεπτα, καθώς με το σκορ στο 86-84, έκανε παιδικό λάθος και χάρισε την κατοχή της μπάλας στη Ρεάλ, η οποία με μια βολή του Κάρολ σφράγισε τη νίκη.

Άσχημο νέο για τον Παναθηναϊκό ο τραυματισμός του Γκιστ, ο οποίος αποχώρησε με πρόβλημα στον προσαγωγό και πλέον είναι εξαιρετικά δύσκολη η συμμετοχή του στο αιώνιο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό την Παρασκευή για την 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα, η άμυνά του χαλάρωσε στο τελευταίο 5λεπτο πριν το ημίχρονο με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά η Ρεάλ Μαδρίτης με τα τρίποντα του Τόμπκινς (2/2) και του Γιουλ.

Με… όπλο τον Τζέιμς Φελντέιν που είχε 4/5 τρίποντα και συνολικά 9/14 στο πρώτο 20λεπτο οι «πράσινοι» κατάφεραν να ξεφύγουν ακόμη και με 6 πόντους (36-30 και 38-32), ωστόσο, ήταν τέτοια η ποιότητα των γηπεδούχων που έβρισκαν τις λύσεις μέσα κι έξω από τη ρακέτα.

Η «βασίλισσα» ξέφυγε και με 5 (51-46) με τα δύο «κολλητά» τρίποντα του Τόμπκινς, αλλά ο Φελντέιν και ο Μπουρούσης δεν της επέτρεψαν να απομακρυνθεί περισσότερο και το ημίχρονο έκλεισε με τους «μερένγκες» να προηγούνται με 53-50.

Μια ομάδα μόνος του ήταν στο τρίτο 10λεπτο ο Σέρχιο Γιουλ, ο οποίος έφτασε τους 25 πόντους και χάρις σε αυτόν οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα +4 (72-68) στο τέλος της περιόδου. «Αχίλλειος πτέρνα» της ελληνικής ομάδας ήταν οι ελεύθερες βολές (12/18), σε αντίθεση με τους Ισπανούς που είχαν 14/16.

Η Ρεάλ έδειξε να καθαρίζει το ματς στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου όταν ξέφυγε με 75-68, αλλά οι «πράσινοι» με σερί 6-0 μείωσαν και πάλι στον ένα πόντο. Η μάχη συνεχίστηκε μέχρι το τέλος με τον Φελντέιν να κάνει ρεκόρ καριέρας στη διοργάνωση με 19 πόντους, αλλά να εξελίσσεται σε «μοιραίο παίκτη» για το «τριφύλλι» στα τελευταία δευτερόλεπτα, όταν έκανε δύο λάθη κι έδωσε την ευκαιρία στους παίκτες της Ρεάλ να πάρουν δύο επιθέσεις και να φτάσουν τελικά στη νίκη με 87-84.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 53-50, 72-68, 87-84