ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

EUROPA LEAGUE: Εποποιία στην Φλωρεντία για τον ΠΑΟΚ! Με κατεβασμένα τα χέρια ο Παναθηναϊκός

paokia

Χτύπημα του ΠΑΟΚ στις καθυστερήσεις και μεγάλο διπλό στην Ιταλία!

Η ομάδα του Βλάντα Ιβιτς προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο κομμάτι του α’ 45λεπτου, αλλά δεν άντεξε και ισοφαρίστηκε από την Φιορεντίνα σε 2-2, αλλά κρατούσε το καλύτερος για το… τέλος στην 5η αγωνιστική των ομίλων του Europa League. Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ροντρίγκες έκανε το τελικό 2-3!

Μια ιστορική νίκη, έναν θρίαμβο και να αγκαλιάσει την πρόκριση πέτυχε ο ΠΑΟΚ μέσα στο «Αρτέμιο Φράνκι», ο οποίος κοίταξε στα μάτια τη Φιορεντίνα, αρχικά προηγήθηκε 2-0, κι ενώ ισοφαρίστηκε σε 2-2, τελικά με ένα γκολ του Ροντρίγκες στις καθυστερήσεις κατάφερε να νικήσει με 3-2. Πριν συμπληρωθεί το μισάωρο, ο «Δικέφαλος» είχε πετύχει δύο γκολ με τους Σακχόφ (5′) και Τζάλμα Κάμπος (26΄), ενώ η ιταλική ομάδα ισοφάρισε προσωρινά με τους Μπερναντέσκι (33′), Μπαμπακάρ (50′). Αυτή είναι η πρώτη νίκη που πετυχαίνει ο ΠΑΟΚ επί ιταλικού εδάφους.

Τώρα με τη Λίμπερετς θα μιλήσει η Τούμπα κλειδώνοντας μια πρόκριση που μόνο ο ΠΑΟΚ μπορούσε να πάρει.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Λίμπερετς κέρδισε 3-0 την Καραμπάγκ.

Η βαθμολογία:

Φιορεντίνα 10
Καραμπάγκ 7
ΠΑΟΚ 7
Σλόβαν Λίμπερετς 4

Υποκλίθηκε στον Άγιαξ ο Παναθηναϊκός

Ο ΠΑΟ άφησε και τις τελευταίες ελπίδες του στην Ολλανδία.

Η ελληνική ομάδα έχασε με 2-0 από τον Αγιαξ για την 5η αγωνιστική του Europa League και οριστικά πια δεν έχει ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ετσι, η αναμέτρηση της τελευταίας αγωνιστικής του 7ου ομίλου του Europa League με την Θέλτα στο Απόστολος Νικολαΐδης θα έχει διαδικαστικό χαρακτήρα για το «τριφύλλι». Στο 39΄ ο Σένε και στο 50΄ ο Τέτε ήταν οι σκόρερ των γηπεδούχων.

Στο άλλο ματς του ομίλου Θέλτα και Σταντάρ Λιέγης έμειναν στο 1-1.