ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

EUROPA LEAGUE: Ο κακός Ολυμπιακός πήρε την πρόκριση

235932

Επηρεασμένος από την αγωνιστική απραξία, ο Ολυμπιακός εμφάνισε κακή εικόνα στο «Γεώργιος Καραίσκάκης», και αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με την ελβετική Γιουνγκ Μπόις.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες δεν είχαν αξιοσημείωτες ευκαιρίες, και παρέμειναν στο «λευκό» 0-0. Στο δεύτερο μέρος οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν στο 48′ με καταπληκτικό φάουλ του Κώστα Φορτούνη. Δέκα λεπτά αργότερα μετά από λάθος του Μποτία, ο Γάλλος φορ Οαρό έφερε το παιχνίδι στα ίσια με πλασέ. Στη συνέχεια η Γιουνγκ Μπόις πίεσε, ο Ολυμπιακός βρήκε χώρους, όμως δεν ήταν λίγες οι στιγμές που «καρδιοχτύπησε» μέχρι το τέλος του ματς.

Ο Ολυμπιακός με 8 βαθμούς έχει εξασφαλίσει τη δεύτερη θέση και κατά συνέπεια την πρόκριση, καθώς σε περίπτωση ισοβαθμίας είτε με την Αστάνα, είτε με την Γιουνγκ Μπόις υπερτερεί λόγων των μεταξύ τους αποτελεσμάτων. Οι Πειραιώτες την τελευταία αγωνιστική αντιμετωπίζουν τον ΑΠΟΕΛ στην Κύπρο με στόχο να καταλάβει την πρώτη θέση.