ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

EUROLEAGUE: Αυτός ο ΘΡΥΛΟΣ είναι ομάδα για Final-4! (βίντεο)

Ο Ολυμπιακός έφτασε 18 τις νίκες σε 25 αγώνες στην φετινή Ευρωλίγκα, επικρατώντας της Νταρουσάφακα στο ΣΕΦ με 81-73 και ουσιαστικά «κλείδωσε» την τρίτη θέση (τουλάχιστον) στην κανονική περίοδο.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν… απολαυστικοί στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα κόντρα στους Τούρκους χτίζοντας διαφορά στο σκορ. Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν για την ανατροπή στο σκορ, όμως ο Βασίλης Σπανούλης φώναξε παρών και με δικές του προσπάθειες «καθάρισε» το παιχνίδι, γιορτάζοντας με τον καλύτερο τρόπο τα 92α γενέθλια του Ολυμπιακού.

Οι Πειραιώτες με τη νίκη αυτή «καθάρισαν» το πλεονέκτημα έδρας στα Play off της διοργάνωσης, έχοντας σε τρομερή βραδιά τον Κεμ Μπιρτς (13π., 8ρ.).

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 48-33, 69-58, 81-73.

Νταρουσάφακα (Μπλατ): Ουίλμπεκιν 6, Μπατούκ, Ουοναμέικρ 23, Κλάιμπερν 20, Ουλουμπάι, Μοερμάν 5 (1), Αλντεμίρ, Σαβάς 2, Άντερσον 12, Ζίζιτς 5, Χαρανγκόντι

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 11 (1), Μπιρτς 13, Γιανγκ 4, Παπαπέτρου, Σπανούλης 8 (8ασ), Ουότερς 7 (1), Μιλουτίνοβ 8, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 7, Μάντζαρης 3 (1), Λοτζέσκι 12 (1)