ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

CHAMPIONS LEAGUE: Μπορούσε και χειρότερα ο Ολυμπιακός… (βίντεο)

Εφιαλτική πρεμιέρα… Ο Ολυμπιακός έχασε 3-2 από τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας στο «Καραϊσκάκη» πληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο που ήταν ανύπαρκτος. Ο Πάρντο με δυο γκολ στο φινάλε έσωσε τα προσχήματα, αλλά οι ερυθρόλευκοι θα μπορούσαν να πάθουν και χειρότερα, αφού οι Πορτογάλοι είχαν τρία δοκάρια.

Μόνο οι Πορτογάλοι και ο Καπίνο υπήρχαν στο γήπεδο στο πρώτο 45λεπτο. Οι παίκτες του Ζέσους προηγήθηκαν με κεφαλιά του αμαρκάριστου Ντουμπιά μόλις στο 2’, ενώ στο 13’ είχαν κάνει ήδη το 0-2 με τον Μάρτινς. Στη συνέχεια είχαν δύο δοκάρια με τους Φερνάντες (18’) και Μάρτινς (40’) και το ημίχρονο έκλεισε με τον πρώτο να κάνει το 3-0 με την άμυνα των Πειραιωτών να πιάνεται για τρίτη φορά στον ύπνο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός όπως αναμενόταν έπεσε. Η ομάδα του Χάσι ήταν πιο επικίνδυνη, ενώ η Σπόρτινγκ είχε βγάλει το πόδι απ’ το γκάζι. Πάντως είχε την ευκαιρία να πετύχει και τέταρτο τέρμα όμως ο Ντοστ σημάδεψε το δοκάρι με κεφαλιά (88’) και στο επόμενο λεπτό ο Πάρντο μείωσε για τους ερυθρόλευκους (89’). Στο… καπάκι (90+3’) ο Κολομβιανός πέτυχε και δεύτερο τέρμα σώζοντας τα προσχήματα. ν είχαν χρόνο.

Ξεκίνημα με εντός έδρας ήττα λοιπόν για τον Ολυμπιακό, που με το «καλημέρα» έχει ντεζαβαντάζ έναντι των Πορτογάλων για την τρίτη θέση.

Η σοβαρή Μπαρτσελόνα του Βαλβέρδε πήρε ρεβάνς από τη Γιουβέντους, νίκησε το 3-0 κι έγινε αμέσως αφεντικό στον 4ο όμιλο.