ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥΝΤΙΑΛ: Στα μπαράζ με τεσσάρα και τώρα… ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΚΡΙΘΕΙΣ! (βίντεο)

Χωρίς να εντυπωσιάσει, αλλά κάνοντας αυτό που έπρεπε, η Εθνική μας ομάδα επιβλήθηκε με 4-0 του Γιβραλτάρ και σφράγισε την παρουσία της στα μπαράζ πρόκρισης για τα γήπεδα της Ρωσίας. Την Τρίτη η κλήρωση, ποιοι είναι οι πιθανοί αντίπαλοι της γαλανόλευκης.

Οι παίκτες του Μίχαελ Σκίμπε ήταν αρκετά νωθροί στο πρώτο ημίχρονο και με –ουσιαστικά- μια ευκαιρία πέτυχαν γκολ με τον Τοροσίδη στο 32’, διώχνοντας το εμφανές άγχος από πάνω τους.

Με λίγο πιο σοβαρή εμφάνιση στο δεύτερο μέρος η Εθνική κατάφερε να αποδώσει καλύτερα. Δύο γκολ του Μήτρογλου σε δύο λεπτά (61’, 63’) κι ένα του Γιαννιώτα έδωσαν πανηγυρικό τόνο στη νίκη της Ελλάδας, η οποία σκέφτεται πλέον την κλήρωση της προσεχούς Τρίτης (17/10).

Η κλήρωση των μπαράζ όπως προαναφέραμε τα γίνει στις 17 Οκτωβρίου, με τους αγώνες να γίνονται το πρώτο δεκαπενθήμερο του Νοέμβρη. Οι πιθανοί αντίπαλοι της Εθνικής μας: Ιταλία, Ελβετία, Κροατία και Δανία.

32’ 1-0: Εξαιρετική σέντρα του Ζέκα από δεξιά και ο αμαρκάριστος Τοροσίδης με κεφαλιά-κεραυνό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γιβραλτάρ.

61’ 2-0: Πολύ ωραίος συνδυασμός από Ζέκα, Φορτούνη, Μάνταλο, ο τελευταίος πάσαρε στον Μήτρογλου και αυτός με ωραίο πλασέ λίγο μέσα από τη μεγάλη περιοχή, διπλασίασε τα ελληνικά τέρματα.

63’ 3-0: Φάση διαρκείας έξω από την περιοχή του Γιβραλτάρ. Ο Φορτούνης από πλάγια δεξιά έκανε την πάσα στη μικρή περιοχή στον Τοροσίδη, αυτός δεν μπόρεσε να σουτάρει, αλλά έδωσε την πάσα στον Μήτρογλου ο οποίος την έστειλε στα δίχτυα!

78’ 4-0: Ωραία προσπάθεια και σέντρα ακριβείας του Σταφυλίδη από αριστερά και ο Γιαννιώτας, ο οποίος μόλις είχε μπει στο ματς, με κεφαλιά ανέβασε το δείκτη του σκορ για την Ελλάδα.

Και μια παρατήρηση:
Όταν παίζει η ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ δεν νοείται να γίνονται τα καραγκιοζιλίκια που έγιναν στο δεύτερο ημίχρονο στο γήπεδο με αποδοκιμασίες, ένταση και οπαδικά συνθήματα. Οπαδικά καφριλίκια δεν έχουν θέση σε αγώνα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος. Έλεος.